|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bajaderka123
Ekspert
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1614
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa/Bródno Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pią 21:27, 20 Sty 2012 Temat postu: Kompendium BARFA |
|
|
Artykuł opracowany na podstawie opracowań z forum [link widoczny dla zalogowanych]
(NIE JEST TO MOJE DZIEŁO, JA TYLKO TROSZKĘ UPORZĄDKOWAŁAM, STREŚCIŁAM…ARTYKUŁ POWSTAŁ DZIĘKI PRACY DZIEWCZYN Z BARFNEGO ŚWIATA)
Po co psu tłuszcz?
- dzięki niemu organizm może absorbować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
- chroni przed wychłodzeniem organizmu
- chroni włókna nerwowe
- dostarcza o wiele więcej kalorii niż węglowodany, czy białka
- poprawia smak psiego jedzenia
- pomaga łatwo zaspokoić głód
Kwasy tłuszczowe
Wszyscy wiemy że tłuszcze to kwasy nienasycone i nasycone. Ostatnio mówi się dużo na temat dobrodziejstwa nienasyconych i szkodliwości nasyconych. Jak to jest u psów?
Kwasy tłuszczowe są niezbędną częścią diety psa. Najważniejszymi grupami kwasów tłuszczowych są kwasy Omega-3 i Omega-6, które mają bardzo korzystny wpływ zarówno na ludzi jak i na zwierzęta.
U psów kwasy tłuszczowe pomagają w kontrolowaniu stanów zapalnych w organizmie (dużą rolę tutaj odgrywa EPA należący do kwasów Omega-6), pomagają zapobiegać chorobom serca, są pomocne w leczenia raka, artretyzmu, problemów ortopedycznych, problemów z nerkami. Ich działanie przeciwzapalne jest także pomocne w leczeniu chorób skóry oraz chorób układu pokarmowego takich jak zapalenie jelita grubego, czy grzybica układu pokarmowego.
Kwasy tłuszczowe Omega-6 można znaleźć w kurczakach oraz w małej ilości w wołowinie. Jednak najlepszymi źródłami kwasówm Omega-6 są rośliny oraz oleje roślinne.
Jeśli chodzi o kwasy Omega-3 są one mniej powszechne i powinny być dodatkowo suplementowane. Można je znaleźć w olejach rybich oraz w mniejszej ilości np. w algach takich jak spirulina.
Niektóre oleje roślinne takie jak olej konopny oraz olej lniany zawierają kwasy Omega-3 jednak występują one w nich w postaci kwasu alfa-linolenowego (ALA). Obecne badania wykazały iż psy najprawdopodobniej mają trudność w konwersji ALA do aktywnych i pożytecznych dla organizmu form kwasów tłuszczowych- DHA oraz EPA- ze względu na brak lub niewystarczającą ilość enzymów, które są konieczne do zamiany ALA w DHA i EPA, dlatego nie powinno się podawać cały czas tylko oleju lnianego, a dobrze jest podawać jak główne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oleje zwierzęce np. oleje rybie, które w swoim składzie zawierają kwasy tłuszczowe EPA i DHA (kwasy Omega-3), które mogą być natychmiast wykorzystane przez organizm psa bez wcześniejszej konwersji.
Jeśli chodzi o te oleje roślinne, co do których aktualnie wielu może zwyczajnie nie wierzyć w fakt powodowania przez nie szkód zdrowotnych, to dobrym rozwiązaniem może być wzięcie tego "na chłopski rozum" .
Psy nigdy w dziejach świata nie miały najmniejszej możliwości odżywiania się olejami roślinnymi, więc mechanizmy potrzebne do ich sprawnego metabolizmu nie mogły się u nich wykształcić. Oleje roślinne, w dzisiejszej skoncentrowanej formie (dodatkowo jeszcze rafinowane) pojawiły się na świecie raptem kilkadziesiąt lat temu, a wcześniej były dostępne człowiekowi wyłącznie poprzez mozolną, ręczną obróbkę roślin oleistych, głównie oliwek, z których drogocenny olej był tradycyjnie spożywany w nie za dużych ilościach, świeży i na surowo, w dodatku zawierający głównie jednonienasycone oraz sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, w przeciwieństwie do promowanych dziś olejów rzepakowych, słonecznikowych czy kukurydzianych i innych.
Olej lniany może być doskonałym suplementem kwasów Omega-3 dla człowieka, konkretnie kwasu alfa-linolenowego (ALA), będącego prekursorem kwasów Omega-3 EPA i DHA, choć sprawność procesu przekształcania kwasu ALA w te potrzebne formy nawet u człowieka jest kiepska. Warunkiem koniecznym do tego, aby olej lniany był dobrym suplementem jest jego surowość i tłoczenie na zimno, brak rafinacji ("oczyszczania") oraz spożywanie w stanie świeżym. Wszelkie oleje "wytłaczane" na gorąco i/lub poddane procesowi rafinacji, dodatkowo przechowywane przez wiele miesięcy na sklepowych półkach w przezroczystych butelkach są szkodliwe dla zdrowia, gdyż są w większości utlenione, powodują atak wolnych rodników na komórki organizmu, są także pozbawione w procesie rafinacji wszystkich naturalnych substancji zawartych w roślinach (są ich dziesiątki, a może i setki), które mają synergiczne działanie wraz z zawartymi w nich kwasami tłuszczowymi oraz chronią je przed zepsuciem.
Oczywiście powyższe rozważania dotyczą głównie ludzi, a nie ich psów, bo olej lniany nie powinien być psom podawany w ilościach większych niż śladowe, a nawet wtedy wyłącznie jako olej surowy zimnotłoczony (dostępny np. jako olej budwigowy i odpowiednio przechowywany).
Objawy niedoboru niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych
- nadmierne gubienie sierści
- łuszcząca się, sucha skóra
- łupież
- przetłuszczająca się sierść
- świąd
- wypryski
Czy dieta BARF jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie psa na nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3?
Po pierwsze zwykle w sklepach udaje się dostać tylko mięso o bardzo niskiej zawartości tłuszczu. Najlepiej jest kupować mięso niższej kategorii, które zawiera spore elementy tłuszczu.
Po drugie obecnie przez karmienie zwierząt hodowlanych nienaturalnym pokarmem (pasze), hodowanie ich w zamkniętych pomieszczeniach bez dostępu do świeżego powietrza oraz słońca w ich organizmie zaburzona jest produkcja kwasów Omega-3 na rzecz produkcji kwasów Omega-6 i nasyconych kwasów tłuszczowych przez co tłuszcz uzyskiwany z takich zwierząt i tłuszcz okalający ich mięso nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania psa na nienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo istotne dla jego organizmu.
Jakkolwiek wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 są niezwykle istotne dla zdrowia organizmu, to nie są one najważniejsze ani jedyne, choć z punktu widzenia wyłącznie suplementacji faktycznie najważniejsze są Omega-3.
Z punktu widzenia zaspokajania potrzeb energetycznych psa właściwe są kwasy tłuszczowe nasycone, które "spalają" się w sposób czysty i nie ulegają w organizmie autoutlenianiu z wyzwoleniem wolnych rodników, jak to ma miejsce w przypadku kwasów nienasyconych, a także dostarczają odrobinę więcej energii, choć jest to wielkość marginalna.
Kwasy tłuszczowe (każde) mogą pełnić dwie funkcje – energetyczną i budulcową. Funkcja energetyczna powinna być zasadniczo pełniona przez kwasy tłuszczowe nasycone, natomiast budulcowa zarówno przez kwasy tłuszczowe nasycone, jak i nienasycone, w zależności od potrzeb i miejsca wykorzystania.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega, powinny być dostarczane organizmowi w ilościach zaspokajających jego zapotrzebowanie na te kwasy z punktu widzenia budowy komórek i tkanek (np. bardzo ważne błony komórkowe oraz komórki układu nerwowego i wiele innych). Dostarczenie psu większej ilości tych kwasów ponad zapotrzebowanie zaskutkuje z jednej strony koniecznością zwykłego spalenia ich w celu uzyskania energii, a z drugiej strony spowoduje ryzyko ich peroksydacji (autoutleniania) z wyzwoleniem wolnych rodników niszczących DNA komórek oraz powodujących procesy zapalne, a nawet nowotwory, gdyż organizm nie jest w stanie wytworzyć wówczas opowiedniej ilości przeciwutleniaczy.
W tłustym mięsie zwierząt (wszystkich) znajduje się zawsze mieszanina nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W niektórych (jak np. w wołowinie, zwłaszcza w łoju) dominują kwasy nasycone, a w niektórych nienasycone (np. w gęsi). Różnorodność mięs w diecie zapewnia dostarczenie wszystkich potrzebnych kwasów tłuszczowych, zarówno tych nasyconych (wielu ich rodzajów), jak i nienasyconych Omega. Organizm wykorzystuje kwasy nienasycone Omega w pierwszej kolejności jako budulec, a gdy ma ich za dużo - spala je lub magazynuje w tkance tłuszczowej. Karmiąc psa zróżnicowaną pod kątem mięs dietą można przypuszczać, że jego zapotrzebowanie energetyczne na kwasy tłuszczowe nasycone będzie zaspokojone, przy założeniu odpowiedniej tłustości mięsa, jak również zaspokojone będzie jego zapotrzebowanie na kwasy nienasycone omega-9 i omega-6, które w wystarczającej ilości (a nawet w za dużej) znajdują się w tłustych mięsach. Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 (EPA i DHA) muszą być dodatkowo suplementowane jeśli mięso, którym karmimy psa pochodzi od zwierząt żywionych paszami i hodowanych w zamknięciu. Wówczas zaburzony jest tam stosunek kwasów omega-6 do omega-3 i przeważają te pierwsze, co jest niekorzystne zdrowotnie.
W związku z powszechnym dodawaniem do pasz olejów roślinnych, tłuszcze zwierząt hodowlanych zawierają także więcej kwasów tłuszczowych nienasyconych niż naturalnie gdy są grass-fed, więc nie należy sądzić, iż karmiąc psa takim mięsem jesteśmy w stanie dostarczyć mu zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, a wręcz przeciwnie. To kwasów tłuszczowych nienasyconych jest tam za dużo, problem polega na tym, że są to nie te kwasy, które są dla psa niezbędne, gdyż nie potrafi ich sam wytworzyć (EPA i DHA). Stąd suplementacja BARFa olejem z łososia lub innych tłustych ryb jest niezbędna, zalecana i przynosząca ogromne korzyści zdrowotne.
Wiele osób nadużywa olejów roślinnych w diecie swoich psów zapominając o tym, że psy i koty to zwierzęta mięsożerne więc najbardziej kompatybilnymi tłuszczami dla ich organizmu są te pochodzące od zwierząt, dlatego w warunkach domowych najlepszym rozwiązaniem do suplementowania jest podawanie olejów rybich.
Złe jest także to, że wiele "przekonań" na temat dietetyki ludzi przenosi się na dietę zwierząt takich jak psy i koty, a przecież istnieją istotne różnice między potrzebami żywieniowymi ludzi w stosunku do mięsożernych psów i kotów.
Tłuszcze nasycone są niezbędne w diecie psów, ponieważ wchodzą w skład błon komórkowych, dodatkowo są nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a także są doskonałym źródłem energii. Tłuszcze nasycone i cholesterol (którego się tak boimy) są konieczne do prawidłowego rozwoju i wzrostu psa.
Brak wystarczającej ilości tłuszczy zwierzęcych w diecie może powodować problemy skórne, choroby serca, osowiałość, zahamowanie wzrostu.
Jednak trzeba pamiętać iż przesada w drugą stronę też nie jest wskazana (jak we wszystkim). Zbyt duża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych- ponad 20 g na 20 kg psa dziennie- w diecie psa redukuje zdolność psa do zapamiętywania i uczenia się ("Unlocking the Canine Ancestral Diet: Healthier Dog Food the ABC Way")
A teraz dwa niezwykle istotne cytaty z Biochemii Harpera (to taki modlitewnik i Biblia studentów weterynarii, biologii i medycyny, bardzo mądra książka a raczej cegła czy wręcz betonowy blok)
Jak wykazują badania doświadczalne, podatność na rozwój miażdżycy zależy od gatunku zwierząt. Króliki, świnia, małpa i człowiek są gatunkami, u których miażdżycę można wywołać karmieniem cholesterolem. Szczur, pies i kot są pod tym względem odporne.
oraz
PEROKSYDACJA LIPIDÓW JEST ŹRÓDŁEM WOLNYCH RODNIKÓW IN VIVO
Peroksydacja (autooksydacja) lipidów narażonych na działanie tlenu jest przyczyną nie tylko psucia się żywności (jełczenie), lecz także uszkodzenia tkanek in vivo, które z kolei może być przyczyną odczynów zapalnych, nowotworów, miażdżycy, starzenia się itp. Szkodliwe działania są inicjowane przez wolne rodniki (ROO*, RO*, OH*) powstające podczas tworzenia nadtlenków kwasów tłuszczowych zawierających wiązania podwójne oddzielone grupą metylenową, a więc takie jak te, które znajdują się w naturalnych wielonienasyconych kwasach tłuszczowych. Peroksydacja lipidów jest procesem lawinowym, zapewniającym ciągłą dostawę wolnych rodników, które inicjują następne reakcje peroksydacji. (...)
Ponieważ molekularnym prekursorem dla inicjacji procesu jest zazwyczaj wodoronadtlenek ROOH, peroksydacja lipidów jest rozgałęzionym procesem łańcuchowym z potencjalnymi skutkami niszczycielskimi. W celu kontroli i ograniczenia peroksydacji lipidów natura używa związków przeciwutleniających. (...)
Przeciwutleniacze dzielą się na 2 klasy:
1) przeciwutleniacze zapobiegające, które zmniejszają szybkość inicjacji peroksydacji
2) przeciwutleniacze przerywające proces lawinowy, które utrudniają rozprzestrzenianie peroksydacji.
Przeciwutleniacze zapobiegające obejmują katalazę i inne peroksydazy, które reagują z ROOH, oraz związki chelatujące jony metali, takie jak DTPA (dietylenotriaminopentaoctan) i EDTA (etylenodiaminotetraoctan). Przeciwutleniacze przerywające rozprzestrzenianie peroksydacji są często fenolami lub aminami aromatycznymi. In vivo głównymi przeciwutleniaczami przerywającymi rozprzestrzenianie są: dysmutaza ponadtlenkowa, która działa w fazie wodnej, wychwytując wolne rodniki ponadtknkowe (Oi*), być może moczan oraz witamina E, która działa w fazie lipidowej, wychwytując rodniki ROO*. (...)
Peroksydacja jest katalizowana in vivo również przez związki hemowe i przez lipooksygenazy znajdujące się w płytkach krwi, leukocytach itp.
Powyższe fragmenty Biochemii zostały przytoczone po to, aby uświadomić czytelnikom kilka bardzo istotnych spraw. Przede wszystkim to, jak bardzo niszczycielskie właściwości mogą mieć nienasycone kwasy tłuszczowe w organizmie oraz to, jak niebezpieczne jest magiczne myślenie, iż dodanie witaminy E do oleju załatwi sprawę i spowoduje, że tłuszcz stanie się nieszkodliwy, bo się nie utleni. Z powyższych fragmentów wyraźnie wynika, że utlenione i utleniające się nienasycone kwasy tłuszczowe mogą powodować poważne patologie w organizmach, nawet jeśli zostały spożyte jako świeże i nie zjełczałe, gdyż wewnątrz organizmu jest nie tylko dostatek tlenu ale również dostatek substancji ułatwiających (katalizujących) utlenianie tych kwasów tłuszczowych. Witamina E jest tylko jednym z przeciwutleniaczy, a nie jedynym, a do skutecznej obrony przed niszczycielską działalnością utleniających się kwasów tłuszczowych potrzebne są wszystkie wytwarzane przez organizm substancje obronne. Każdy organizm wytwarza przeciwutleniacze, jednak ich ilości są biologicznie ograniczone. Aby zapewnić skuteczność działania przeciwutleniaczy organizm wytwarza ich tyle, ile potrzeba przy spożyciu nienasyconych kwasów tłuszczowych w naturalnych warunkach dla zaspokojenia zapotrzebowania na te kwasy. Przy spożyciu przewyższającym zapotrzebowanie, organizm zostaje zalany wolnymi rodnikami, z którymi nie potrafi sobie poradzić, gdyż nie jest do tego biologicznie przystosowany.
Źródła:
The Natural Vet's Guide to Preventing and Treating Cancer in Dogs
Autorzy Shawn Messonnier
Raw and Natural Nutrition for Dogs: The Definitive Guide to Homemade Meals
Autorzy Lew Olson
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Jerzy Włodarczyk
Przyjaciel forum
Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 21693
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 30 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Galomin - sioło k/Płońska Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 22:06, 20 Sty 2012 Temat postu: Re: Kompendium BARFA |
|
|
bajaderka123 napisał: | Artykuł opracowany na podstawie opracowań z forum [link widoczny dla zalogowanych]
(NIE JEST TO MOJE DZIEŁO, JA TYLKO TROSZKĘ UPORZĄDKOWAŁAM, STREŚCIŁAM…ARTYKUŁ POWSTAŁ DZIĘKI PRACY DZIEWCZYN Z BARFNEGO ŚWIATA) | Jest to bardzo interesujące ale
Cytat: |
Po co psu tłuszcz? | a po co psu woda
Cytat: |
- dzięki niemu organizm może absorbować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach | dzięki niej może to robić z tymi co w wodzie
Cytat: | - chroni przed wychłodzeniem organizmu | woda chyba lepiej
Cytat: |
- chroni włókna nerwowe | nie mam pojęcia co z wodą
Cytat: | - dostarcza o wiele więcej kalorii niż węglowodany, czy białka
- pomaga łatwo zaspokoić głód | Czasami jest to wada
Cytat: | poprawia smak psiego jedzenia | bez popijania nie da się jeść
a więc widać, że niezależnie od pojedyńczych elementów jedzenia ważna jest całość i nie jestem pewien czy w dodatku nie w układzie miejscowym czyli adresu zamieszkania
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
bajaderka123
Ekspert
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1614
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Warszawa/Bródno Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pią 22:17, 20 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
W części o tłuszczach dałam ci odpowiedż dlaczego tych tłuszczów nie należy tak bardzo unikać....i dlaczego mają być zwierzęce a nie roślinne
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Jerzy Włodarczyk
Przyjaciel forum
Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 21693
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 30 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Galomin - sioło k/Płońska Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 22:33, 20 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
bajaderka123 napisał: | W części o tłuszczach dałam ci odpowiedż | raczej Marcie ale to drobiazg
Cytat: | dlaczego tych tłuszczów nie należy tak bardzo unikać....i dlaczego mają być zwierzęce a nie roślinne | ale nie całkiem do końca bo z tego co wyczytałem mają być różne
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Kola&Tyśka
Goldeniarz
Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 142
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Sosnowiec Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 0:57, 24 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
ale się napracowałaś! strasznie to skomplikowane (biochemia to zdecydowanie moja słabsza strona ) ale myślę, że sens uchwyciłam, czyli najważniejsze i widzę jak dużo mi brakuje wiedzy o karmieniu, nie tylko tłuszczami zapewne
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Pasta
Starszy goldeniarz
Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bytom Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Śro 13:30, 25 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Bardzo ciekawe i interesujące. Dowiedziałem się paru nowych rzeczy ale dla mnie trochę za bardzo poszłaś w szczegóły np "Peroksydacja jest katalizowana in vivo również przez związki hemowe i przez lipooksygenazy znajdujące się w płytkach krwi, leukocytach itp"
Czekam na kolejną część
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Cody
Starszy goldeniarz
Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 431
Przeczytał: 1 temat
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Poznań Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pią 13:58, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Na tej stronie [link widoczny dla zalogowanych] w artykule "Co jedzą a co powinny jeść nasze psy i koty" autor przystępnie opisuje co i dlaczego powinno się znaleźć w diecie psa,
Gośka
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Jerzy Włodarczyk
Przyjaciel forum
Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 21693
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 30 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Galomin - sioło k/Płońska Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 15:26, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Cody napisał: | Na tej stronie [link widoczny dla zalogowanych] w artykule "Co jedzą a co powinny jeść nasze psy i koty" autor przystępnie opisuje co i dlaczego powinno się znaleźć w diecie psa,
Gośka | Może i opisuje ale ja mam trudności ze zrozumieniem o co mu chodzi .
Bo
Not Found
The requested URL /, was not found on this server.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
--------------------------------------------------------------------------------
Apache/2.2.21 (Unix) mod_ssl/2.2.21 OpenSSL/0.9.8g DAV/2 mod_python/3.3.1 Python/2.5.2 mod_fastcgi/2.4.6 mod_wsgi/3.1 Phusion_Passenger/3.0.0 mod_fcgid/2.3.7-dev Server at [link widoczny dla zalogowanych] Port 80
taką informacje dostaję ciągnąc za linkę
Wlazłem jednak do zwierzaczków ale nie trafiłem na ten artykuł
Gosiu, gdzie on
Pomóż
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Pasta
Starszy goldeniarz
Dołączył: 28 Lut 2008
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Bytom Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 15:36, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Tutaj masz przetłumaczone [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Jerzy Włodarczyk
Przyjaciel forum
Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 21693
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 30 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Galomin - sioło k/Płońska Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 16:08, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Pasta napisał: | Tutaj masz przetłumaczone [link widoczny dla zalogowanych] | Mariuszku tu byłem ale nie zobaczyłem tego co podała Gosia
Ja proszę o sznureczek do artykułu
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Cody
Starszy goldeniarz
Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 431
Przeczytał: 1 temat
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Poznań Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pią 18:42, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Przepraszam Was bardzo, nie rozumiem skąd problem z moim linkiem, dziękuję Mariusz za podanie właściwego adresu...dla Jurka...pod tym adresem u dołu strony jest zamieszczony artykuł pt. " Co jedzą a co powinny jeść nasze psy i koty" trzeba kliknąć u dołu po prawej stronie na "więcej" i już...
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Cody
Starszy goldeniarz
Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 431
Przeczytał: 1 temat
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Poznań Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pią 18:45, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
ooo..."więcej" jest po lewej nie po prawej stronie, przepraszam,
Gośka
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Jerzy Włodarczyk
Przyjaciel forum
Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 21693
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 30 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Galomin - sioło k/Płońska Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pią 22:02, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Cody napisał: | Przepraszam Was bardzo, nie rozumiem skąd problem z moim linkiem, | a ja juz wiem . W linku który Gosiu podałaś jest na końcu przecinek
Cytat: | dziękuję Mariusz za podanie właściwego adresu...dla Jurka...pod tym adresem u dołu strony jest zamieszczony artykuł pt. " Co jedzą a co powinny jeść nasze psy i koty" trzeba kliknąć u dołu po prawej stronie na "więcej" i już... | po otwrciu przeze mnie tej strony oprócz kilku pustych pól opisanych "więcej" na dole, prawie pojawia się taki tekst - Bogactwo składu i różnorodność komponentów karm dla naszych zwierząt może zwykłego zjadacza chleba przyprawić o zawrót głowy
Więc klepnąłem i się dowiedziałem, że u psów nic się nie zmieniło przez tysiąclecia
Badacze skandynawscy udowodnili, ze najlepszy dla psów jest łosoś. Szkoda, że nie dodali - ten z ferm rybnych i że to oni specjalnie karmią swoje łososie tak by psom odpowiadały
Dowiedziałem się, że kasze w tym i gryczana ( bo to jedna z form bliska pełnjemu ziarny) jest teraz cacy i już nie zakwasza
Dowiedziałem się również, że ziemniaczki młode są pycha i to z całą odpowiedzialnościa potwierdzam . Polane masełkiem ze zsiadłym mleczkiem - niebo w gębie szczególnie gdy mleko prosto od krowy
Ale zastanawia mnie czy producenci chipsów nie finansowali przypadkiem tych badań i kiedy do natarcia ruszą producenci kukurydzy, snacków i rissmini
Czytując takie artykuły zawsze mnie zastanawia ta głęboka znajomość zwierząt przy jednoczesnym nierozróżnieniu, że psy żyją w różnych miejscach, różnych strefach klimatycznych, że przez tysiąclecia coś się z nimi działo, że są różne.
A więc wydaje się, że podobnie jak ludzie wykonujący różne prace w różnych punktach globu, mają różne potrzeby i żywieniowe chyba też.
I pomimo zapoznania się z treścią podanego nie będę dawał babom troci i łososi, od czasu do czasu wrzucę im do michy makaron lub kasze a nawet ziemniaki Czyli ogólnie bedę je karmił tak jak wszystkie poprzednie a suszki będą dostawały tylko w razie jakiejś awarii i wtedy nawet nie bedę spoglądał w etykiety
Cody napisał: |
ooo..."więcej" jest po lewej nie po prawej stronie, przepraszam Gośka
| ,Gosiu dałem sobie radę ze zlokalizowaniem "wiecej"
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Cody
Starszy goldeniarz
Dołączył: 14 Cze 2011
Posty: 431
Przeczytał: 1 temat
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Poznań Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Pią 22:44, 27 Sty 2012 Temat postu: |
|
|
Jerzy Włodarczyk napisał: |
Gosiu dałem sobie radę ze zlokalizowaniem "wiecej" |
miał być sznureczek
Gośka
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|